Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska, dotacja – możliwości, formalności

W obecnych czasach coraz głośniej mówi się o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Ogromne ilości plastiku, intensywny smog, skażenia wód – to tylko część wyzwań, z jakimi musi mierzyć się nasza planeta. Niestety to wszystko prowadzi do obniżenia jakości powietrza, zmian klimatycznych i pogorszenia zdrowia ludzi. Aby uratować planetę, każdy powinien dać coś od siebie. Aby zachęcić społeczeństwo do dbałości o glob, państwo wprowadziło różnorodne programy, w ramach których można otrzymać dotację. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska to interwencja mająca na celu zabezpieczenie zasobów naturalnych i klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Ułatwi ona gospodarstwom rolnym spełnienie wymogów technicznych, które pomagają zmniejszyć wpływ produkcji na środowisko. To nowe dofinansowanie oferuje korzystne warunki finansowe na zakup sprzętu rolniczego.
Dopłaty do uprawy bezorkowej

Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska – możliwości

Dotacja I.10.4 (Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu) wspiera finansowo projekty mające na celu m.in. zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin czy nawozów poprzez inwestycję w nowoczesne maszyny, poprawę zarządzania wodą w gospodarstwie, redukcję emisji zanieczyszczeń oraz wiele innych. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego beneficjenta i jednego gospodarstwa rolnego wynosi do 200 tysięcy zł. W przypadku grupy rolników kwoty są sumowane, np. 3 osoby otrzymują 600 tysięcy zł na cały zespół. Wsparcie udzielane jest w formie: a) refundacji części kosztów kwalifikowanych, np. urządzeń lub maszyn; b) standardowych kosztów jednostkowych, np. przy budowie magazynów na nawozy naturalne. Intensywność pomocy: ● do 80% kosztów kwalifikowanych w przypadku grupy rolników; ● do 65% kosztów kwalifikowanych operacji lub ustalonych stawek jednostkowych dla pojedynczego rolnika. Za pieniądze z dotacji, w zależności od kategorii, można kupić np. opryskiwacze z sensorami, system do recyklingu wody czy siewnik do siewu poplonów.

Ochrona środowiska i klimatu (dotacja) – wymogi i formalności

Aby otrzymać dotację, beneficjent ma obowiązek wykonać operację i złożyć wniosek o płatność końcową w ciągu 24 miesięcy od daty podpisania umowy o wsparcie, jednak nie później niż do 30 czerwca 2029 roku. Ponadto musi odbyć specjalne szkolenie z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat”. Jego obowiązkiem jest także zachowanie wykonanej operacji i prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie (jeśli wsparcie dotyczyło tej formy działalności). Aby dowiedzieć się więcej o wymogach i formalnościach dotyczących dotacji I.10.4 (Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu), warto zapoznać się z informacjami na stronie https://www.padr.pl/nabor/inwestycje-przyczyniajace-sie-do-ochrony-srodowiska-i-klimatu/. Następnie najlepiej skontaktować się z firmą PADR, która jest zaufanym doradcą rolnym. Dzięki niej dowiesz się dokładnie, jak dostać dotację I.10.4. Ponadto będziesz mógł liczyć na profesjonalne wsparcie w całym procesie ubiegania się o dodatkowe środki.