Dotacja małe przetwórstwo, 2024 - formalności, gdzie zgłosić

Małe Przetwórstwo to program realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W jego ramach można otrzymać od 20 do 500 tysięcy złotych dotacji w formie refundacji kosztów kwalifikowanych. Oferta ta skierowana jest do rolników i rybaków, którzy chcą się rozwijać w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu swoich wyrobów. W 2024 roku złożono aż 7-krotnie więcej wniosków niż w poprzedniej edycji, a w przypadku następnej – do której nabór rusza w styczniu 2025 roku – można się spodziewać równie wysokiego lub większego zainteresowania. Należy podkreślić, że liczba jednostek zarejestrowanych w RHD stale rośnie. Jednocześnie zaś program przeznaczony jest zarówno dla startujących działalności, jak i tych, które już działają. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy w uzyskaniu dotacji.
Dotacja małe przetwórstwo 2024

Jak otrzymać dotację na małe przetwórstwo w 2024 roku?

PADR, czyli Polska Agencja Doradztwa Rolniczego, to organizacja, która udziela kompleksowej, w pełni zdalnej pomocy w pozyskaniu dotacji na małe przetwórstwo. Świadczy usługi konsultacyjne, pomaga ułożyć plan strategiczny, a także przygotowuje i składa wnioski, biznesplany, rozliczenia czy wiele innych podobnych dokumentów, uzyskując aż 90% skuteczności w zatwierdzonych zgłoszeniach. Warto wspomnieć, że fundusze pozyskane z dotacji na małe przetwórstwo mogą zostać wykorzystane na wiele różnorodnych celów, takich jak między innymi inwestycje budowlane, budowa strony internetowej, zakup maszyn bądź nabycie sprzętu komputerowego. PADR pomoże ocenić, czy w danym przypadku mamy szansę na otrzymanie dotacji, a także, na jaką wysokość refundacji możemy liczyć.

Dotacja na małe przetwórstwo – formalności

Aby móc otrzymać dotację na małe przetwórstwo, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim osoba wnioskująca powinna posiadać ubezpieczenie w KRUS bądź otrzymać dopłaty bezpośrednie w roku 2022. O dotacje mogą się ponadto ubiegać producenci rolni. Wnioskodawca musi prowadzić swoją działalność na terytorium Polski, a także posiadać numer identyfikacyjny EP, czyli figurować w ewidencji producentów rolnych. Warto podkreślić, że kwota udzielonego wsparcia będzie uzależniona między innymi od wieku wnioskodawcy – w przypadku rolników do 41. roku życia wynosi ona do 70% kosztów kwalifikowanych. Natomiast dla pozostałych wnioskujących wartość ta plasuje się na poziomie do 60%. Pamiętajmy również, że wydatki poniesione przed złożeniem wniosku będą mogły być refundowane tylko w przypadku niezakończonych przedsięwzięć.

Gdzie się zgłosić o dotację na małe przetwórstwo?

Wniosek o dotację na małe przetwórstwo można wygodnie złożyć w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Możliwe jest również dostarczenie go osobiście, upoważnienie do tego innej osoby, a także wysłanie rejestrowanej przesyłki nadanej. Wszelkie wątpliwości dotyczące wniosku i samego programu warto skonsultować z profesjonalistami działającymi w Polskiej Agencji Doradztwa Rolniczego, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie funduszy. Korzystając z formularza znajdującego się na stronie PADR, możemy w łatwy sposób zweryfikować, czy przysługuje nam dotacja na małe przetwórstwo. Agencja pomoże również w poznaniu innych dofinansowań i skorzystaniu z oferowanych przez nie możliwości.