Ożywić Pola – konkurs kasztany

5 listopada społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonce Pasłęckiej wraz z przedstawicielami Koła Łowieckiego Bóbr – panem sekretarzem Grzegorzem Orłowskim i panem Bartłomiejem Stańczykiem podsumowała akcję zbierania kasztanów i żołędzi na dokarmianie zwierząt leśnych zimą. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Ożywiamy pola. Rok bażanta przybrało formę konkursu międzyoddziałowego. Uczniowie każdej klasy przez dwa tygodnie października zbierali kasztany i żołędzie, które następnie zostały komisyjnie zważone. Bezkonkurencyjny okazał się oddział przedszkolny – maluchy łącznie zebrały 347,2 kg kasztanów. Na drugim miejscu znalazła się klasa druga z wynikiem 132,4 kg, na trzecim klasa trzecia – 112,2 kg o włos wyprzedzając pierwszaków, którzy uzbierali 111,7 kg.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni ufundowanym przez Zarząd Koła ogromnym tortem z wizerunkiem bażanta, zaś zdobywcy II i III miejsca pysznymi słodyczami. Także Rada Rodziców i dyrektor szkoły docenili starania uczestników – przedszkolaki otrzymały puzzle edukacyjne, zaś klasy I – III niespodziankę w postaci weekendu bez pracy domowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że akcja wzbudziła zainteresowanie również wśród rodziców, którzy włączyli się w nią z ogromnym zaangażowaniem. To także dzięki nim zebrano łącznie 767 kg kasztanów i żołędzi. W związku z tym Koło oraz Szkoła postanowiły nagrodzić drobnymi upominkami dzieci, które wraz z rodzicami szczególnie wyróżniły się w tym przedsięwzięciu: Anię Krasińską, Julię Wiszniewską, Maćka Moraczewskiego, Kubę Tabora, Maję Brygułę.

Cieszymy się, że znaleźliśmy sprzymierzeńców w krzewieniu postawy uwrażliwiania na potrzeby dziko żyjących zwierząt oraz że mogliśmy realnie włączyć się w poprawę warunków bytowania zwierzyny leśnej zimą na naszym terenie. Mamy nadzieję na owocną współpracę w kolejnym roku szkolnym.

Ps. Gdyby ktoś zastanawiał się dlaczego na torcie zamiast bażanta zwyczajnego znalazł się wizerunek bażanta złocistego, to dla tego, że panie w cukierni nie brały udziału w naszej akcji i jeszcze trochę mylą im się gatunki bażantów.

A. Cieklińska

« 1 z 2 »